Decydując się na kota, stoimy przed wieloma wyborami: czy chcemy kociaka ze schroniska, czy interesuję nas konkretna rasa? Jaka miseczka? Jaka kuweta? Który weterynarz? Jaki drapak? Często zastanawiamy się też, jak zabezpieczyć balkon i okna przed wypadnięciem kota.
Siatka na balkon bez wiercenia czy montaż inwazyjny?
Postaram się krótko przybliżyć poszczególne metody i tym samym pomóc w doborze idealnego rozwiązania dla Twojego mieszkania.
Siatka na balkon bez wiercenia – montaż bezinwazyjny
Montaż na stelażu z profili aluminiowych
Instalacja siatki na balkon tą metodą jest całkowicie bezinwazyjna. Mam tu na myśli technologię, która pozwala nam w przyszłości zdemontować całą konstrukcję, nie pozostawiając żadnego śladu.
To najlepsze rozwiązanie, jeśli administracja Twojego budynku nie wyraża zgody na wiercenie w elewacji. Ta metoda będzie również dobra, jeśli w przyszłości planujesz sprzedać swoje mieszkanie.
Stelaż buduję z profili aluminiowych – dzięki czemu nie musisz się martwić w przyszłości o konserwację przeciwko rdzy. Następnie całą konstrukcję mocuję za pomocą metalowych obejm, które solidnie kotwiczą ją do balkonu/tarasu.
Odstępy między profilem a ścianą budynku są minimalne, dzięki czemu nawet małe ciekawskie kocię nie jest w stanie się przecisnąć. Wybraną z kilku rodzajów i kolorów siatkę zapinam ocynkowanymi zszywaczami o profile.
Zalety:
- trwałość i bardzo duża wytrzymałość
- całkowita bezinwazyjność
Wady:
- stosunkowo duży koszt
Siatka na balkon bez wiercenia metodą klejonych zaczepów poliwęglanowych
To metoda bezinwazyjna, która polega na mocowaniu specjalnych zaczepów z tworzywa sztucznego – poliwęglanu. Klej, którego używam, jest bardzo mocny!
W przyszłości, przy próbie ściągania, może pozostawić ślady lub zostać oderwany razem z elewacją. W tym przypadku nie uznaję kompromisów – klej musi być na tyle mocny, żeby zapewnić kotu bezpieczeństwo, a mi spokojny sen.
Przy tej metodzie ważnym czynnikiem jest również pogoda – nie montuję zaczepów, kiedy powierzchnia jest mokra oraz gdy temperatura spada poniżej 4 stopni Celsjusza. Jest to punkt, w którym, zawarta w kleju woda, ma gęstość nieodpowiednią do jego prawidłowego związania.
Po około 48 godzinach od przyklejenia zaczepów przyjeżdżam ponownie. Po sprawdzeniu każdego zaczepu z osobna przystępuję do montażu wybranej przez klientkę/klienta siatki.
Zalety:
- całkowita bezinwazyjność
Wady:
- mniejsza trwałość w stosunku do pozostałych metod
Obserwuj nasz profil na Facebooku!
Montaż siatki na balkon metodą inwazyjną
Siatka rozpięta na stelażu ze stalowej linki
Metoda ta oparta jest o zastosowanie stelaża w postaci linki stalowej. Co odpowiedni odcinek montuję kołki rozporowe, jeżeli mam do czynienia z litym betonem lub cegłą.
Jeżeli elewacja jest ocieplana styropianem, stosuję specjalne świdry styropianowe oraz w punktach największego naprężenia długie kotwy, które sięgają, aż do warstwy litej.
Następnie przeciągam linkę stalową przez śruby oczkowe oraz napinam ją śrubami rzymskimi. Dzięki odpowiedniemu napięciu liny mam pewność, że kot nie będzie w stanie podważyć i przecisnąć pod nią głowy. Na koniec rozpinam wybraną przez inwestora siatkę za pomocą przystosowanych do tego celu ocynkowanych zszywek.
Metoda ta sprawdza się w każdych warunkach pogodowych i jest najbardziej popularna. Łączy w sobie przystępną cenę i trwałość metody takiej jak siatka na balkon bez wiercenia na profilach aluminiowych.
Zalety:
- wytrzymałość i bardzo duża trwałość
- cena
- nierzucający się w oczy stelaż z linki stalowej
Wady:
- konieczność wiercenia w elewacji
Siatka na stelażu z profili aluminiowych
Tę metodę stosuję w przypadku, gdy nie ma balkonu powyżej. Stawiam pionowe profile aluminiowe, a przez nie przewlekam linkę stalową. W elewacji oraz podłodze montuję kołki z hakami oczkowymi. Siatkę zaczepiam do stelażu za pomocą solidnych metalowych zszywek.
Zalety:
- duża trwałość
- niższa cena w porównaniu do stelaża bezinwazyjnego z profilami
Wady:
- konieczność wiercenia w elewacji
- tworzenie się nawisów z linki stalowej oraz przechylanie profili pod wpływem napinania się liny (mniejsza estetyka)
Koniecznie sprawdź: Realizacje Kociej Misji
Podsumowanie
Jak wynika z powyższego tekstu, możliwości są różne. Siatka na balkon bez wiercenia ma swoje plusy, minusy i swoich zwolenników, tak samo w przypadku montażu inwazyjnego. Każdy z poszczególnych rodzajów montażu można użyć niemalże w przypadku każdego z balkonu. Nawet takiego, który nie posiada zadaszenia.
Przy składaniu oferty zawsze podchodzę indywidualnie do każdego zlecenia. Jeśli klient ma wątpliwości lub pytania , zawsze staram się w sposób wyczerpujący na nie odpowiadać. Czasem w przypadku bardzo skomplikowanych montaży modyfikuję projekt w trakcie, by uzyskać jak najbardziej estetyczny i korzystny efekt.
Każdą zmianę lub opcję omawiam z klientem/klientką co zapobiega niedomówieniom i rozczarowaniom ze strony inwestora. Dlatego, jeżeli masz kota i chciałabyś/chciałbyś zadbać o jego bezpieczeństwo z kimś, komu na kotach bardzo zależy, zapraszam do współpracy z moją firmą. Więcej informacji znajdziesz tutaj: